Προγράμματα Αγωγής Υγείας για το σχολ. έτος 2023-24

Το σχολείο μας σε συνεργασία με την 1η ΤΟΜΥ Πύργου υλοποίησε δύο Προγράμματα Αγωγής Υγείας, στο πλαίσιο δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού σε Εθνικό επίπεδο για το σχολικό έτος 2023-2024 από Μονάδες Υγείας υπό την αιγίδα του Υπουργείου Υγείας.

Το σχολείο συμμετείχε με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων και με τη σύμφωνη γνώμη της Διευθύντριας, ενώ οι μαθητές συμμετείχαν με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων/κηδεμόνων τους μέσω υπογεγραμμένης δήλωσης που προσκόμισαν στη Νοσηλεύτρια του σχολείου κ. Μπακάλη Αντωνία, η οποία συντόνισε την όλη δράση. Και στα δύο προγράμματα συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του σχολείου παρουσία εκπαιδευτικών.

Πρόγραμμα 1: «Βιώνω τα συναισθήματά μου»

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στις 22-2-2024 με την Α Γυμνασίου, στις 26-2-2024 με την Γ΄ Γυμνασίου και στις 29-2-2024 με τη Β΄ Γυμνασίου και είχε διάρκεια μία διδακτική ώρα για κάθε τμήμα.

Την παρουσίαση του προγράμματος ανέλαβε η Νοσηλεύτρια της 1ης ΤΟΜΥ Πύργου κ. Σιδηροκαστρίτη Κωνσταντίνα.

Πρόγραμμα 1: «Τεχνικές χαλάρωσης για πρόληψη και έλεγχο του στρες»

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στις 6-3-2024 με την Α Γυμνασίου, στις 7-3-2024 με την Γ Γυμνασίου και 21-3-2024 με τη Β Γυμνασίου και είχε διάρκεια μία διδακτική ώρα για κάθε τμήμα.

Την παρουσίαση του προγράμματος ανέλαβαν η Επισκέπτρια Υγείας της 1ης ΤΟΜΥ Πύργου κ. Κολλιοπούλου Ρεβέκα και η Κοινωνική Λειτουργός της 1ης ΤΟΜΥ Πύργου κ. Αντωνιάδου Αικατερίνα.