«Τα Σχολεία πηγαίνουν Πανεπιστήμιο» - 2024

Την Τρίτη 9-4-2024 το σχολείο μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη με τη Β΄ τάξη στο Πανεπιστήμιο Πατρών στο πλαίσιο της δράσης «Τα Σχολεία πηγαίνουν Πανεπιστήμιο» που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανεπιστήμιο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν επιδείξεις εργαστηριακών ασκήσεων που σχετίζονται με την ύλη που διδάσκονται στα μαθήματα της Βιολογίας και της Φυσικής και δήλωσαν εξαιρετικά ικανοποιημένοι και εντυπωσιασμένοι από τη δράση, ενώ οι υπεύθυνοι Πανεπιστημιακοί που υλοποίησαν τις επιδείξεις, τους διαμοίρασαν αναμνηστικά πιστοποιητικά παρακολούθησης για την εξαιρετική τους παρουσία. Η επίσκεψη εκπλήρωσε τόσο τους διδακτικούς όσο και τους παιδαγωγικούς στόχους που είχαν τεθεί. Η συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών υπήρξε εξαιρετική. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κ. Δακουρά Άννα – Γαλλικής Γλώσσας, κ. Κοτοπούλης Δημήτριος-Φυσικός, κ. Μουρούτη Γεωργία-Φυσικής Αγωγής και κ. Τριχιά Μαρία- Βιολόγος.