Πανελλήνια Σχολική ημέρα κατά της βίας στο σχολείο

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 στα πλαίσια δράσης που διοργάνωσε το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων με τίτλο: «Σπάω τη σιωπή σπάζοντας μπαλόνια» και με αφορμή την ημέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού, ομάδα 27 μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας κρατώντας μπαλόνια και φορώντας μάσκες, οι οποίες είχαν γραμμένα μόνο θετικά σχόλια των συμμαθητών τους για τον καθένα τους και οι οποίες ήταν ζωγραφισμένες από τους ίδιους, κατευθύνθηκαν προς την πλατεία του Πύργου, όπου στις 11:00 ακριβώς έσπασαν τα μπαλόνια ταυτόχρονα με μαθητές από 500 σχολεία σε όλη την Ελλάδα. Με τη δράση αυτή οι μαθητές έστειλαν ένα ηχηρό μήνυμα σε όλους τους συμμαθητές τους να μην φοβούνται και να σπάσουν τη σιωπή τους, ώστε να δοθεί ένα σοβαρό πλήγμα στη σχολική βία. Το σχολείο μας συμμετείχε και με ένα σύντομο μουσικοχορευτικό δρώμενο προσαρμοσμένο στο θέμα και με χορογραφία που εμπνεύστηκαν οι ίδιοι οι μαθητές που συμμετείχαν. Τη δράση συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί κ. Βλάσση Δήμητρα – Φιλόλογος και κ. Τριχιά Μαρία-Βιολόγος.