Επίσκεψη στο Θεματικό Πάρκο: «Χτίζουμε Τοίχο στη Νεανική Παραβατικότητα»

Tην Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 oι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν με ιδιαίτερη χαρά και προσοχή στο Πάρκο Ξυστρή τις δραστηριότητες και την ενημέρωση σχετικά με το Θεματικό Πάρκο: «Χτίζουμε Τοίχο στη Νεανική Παραβατικότητα» με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών: κ. Τριχιά, κ. Βλάσση, κ. Μπούσια και κ. Κοτοπούλη. Το Θεματικό Πάρκο συνδιοργανώθηκε από την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, τη Γενική Περιφερειακή Αστυνομική Διεύθυνση και την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας υπό την Αιγίδα των Δήμων Πύργου, Πατρέων και Αγρινίου και του Παπαχαραλάμπειου Εθνικού Σταδίου.

Οι δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν οι μαθητές/τριες ήταν:

α) Βιωματικό παιχνίδι: Συνομιλώντας με τον θύτη, θύμα, θεατή, με εισηγήτρια την Αστυνόμο Α' (Ε.Κ.) κ. Ιωάννα Τσάκωνα.

β) Βάλε το διαδίκτυο στη ζωή σου, όχι τη ζωή σου στο διαδίκτυο – on line παιχνίδι (VR) εικονικής πραγματικότητας, με εισηγητή τον Αστυνόμο Β΄ με εξειδίκευση στο ηλεκτρονικό έγκλημα κύριο κ. Χαράλαμπο Γεωργούλη.

γ) Νέοι και Παραβατικότητα στην Ελλάδα, με εισηγητή τον Αστυνόμο Α΄ κ. Ιγνάτιο Τριανταφύλλου.

δ) Χτίζουμε τοίχο στη νεανική παραβατικότητα: Οι μαθητές που συμμετείχαν στις δραστηριότητες «χτίζουν» τοίχο απέναντι στην παραβατικότητα γράφοντας το μήνυμα τους με μαρκαδόρους, πάνω σε τμήμα χάρτου που φέρει το σχήμα τούβλου.

Για άλλη μια φορά μετά την επίσκεψη οι πληροφορίες, οι εικόνες, οι εμπειρίες βρήκαν τη θέση τους μέσα στη σχολική αίθουσα, όπου συζητήσαμε και ανταλλάξαμε απόψεις με τους μαθητές σχετικά με τη δράση στην οποία συμμετείχαν. Όπως μας τόνισε και η ψυχολόγος της αστυνομίας, κ. Τσάκωνα, η εμπειρία είναι απαραίτητη για την εμπέδωση των δεδομένων που θέλουμε να αφομοιώσουν οι μαθητές μας καθώς μέσα από ευχάριστες διαδικασίες γίνονται δημιουργικοί και αποτελεσματικοί.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλες τις αρμόδιες αρχές για την εξαιρετική δράση πρόληψης και ενημέρωσης των μαθητών για τη νεανική παραβατικότητα και τις ποικίλες προεκτάσεις της και να τους συγχαρούμε για την εξαιρετική οργάνωση και πολυπρισματική προσέγγιση με την οποία κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών μας που συμμετείχαν ενεργά σε όλη τη διαδικασία!

IMG 20240404 095840

IMG_20240404_093427.jpgIMG_20240404_093447.jpgIMG_20240404_094236.jpgIMG_20240404_095840.jpgIMG_20240407_133714.jpgIMG_20240407_133810.jpg