Εκπαιδευτική επίσκεψη σε εργαστήριο ζυμαρικών

Την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών/τριών του σχολείου μας που συμμετέχουν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Όλα μέλι γάλα» στο εργαστήριο ζυμαρικών της κ. Αλεξανδροπούλου Γιώτας στην οδό Αγίου Σπυρίδωνος στον Πύργο. Οι καθηγήτριες που συνόδευσαν τους μαθητές ήταν η κ. Θεοδώρα Μάρκου, η οποία είναι και η υπεύθυνη του προγράμματος, και η κ. Ευανθία Καρασάββα.

Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη έδωσε στους μαθητές και στις μαθήτριες τη δυνατότητα να κατανοήσουν τη διατροφική αξία του γάλακτος και να αντιληφθούν τον σημαντικό ρόλο της αξιοποίησης τοπικών προϊόντων στην οικονομία του τόπου μας συναισθανόμενοι/ες την αξία της προσφοράς των φυσικών προϊόντων στη διατροφή του ανθρώπου.

Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες αναμένεται με ομαδοσυνεργατικές μεθόδους διδασκαλίας και με αναζήτηση στοιχείων σε βιβλιογραφικές και ηλεκτρονικές πηγές να σχεδιάσουν νέες δραστηριότητες στο πλαίσιο του προγράμματος, με αφόρμηση την επίσκεψη αυτή και τις πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες που αποκόμισαν.
Οι μαθητές/τριες έμαθαν τη μακραίωνη ιστορία αυτής της οικογενειακής επιχείρησης του τόπου μας και ενημερώθηκαν για τη διαδικασία παρασκευής των ζυμαρικών με αγνά τοπικά υλικά από το ιδιόκτητο κτήμα των κατόχων της επιχείρησης. Αλεύρι, γάλα, αυγά και το μεράκι της οικογένειας Αλεξανδροπούλου χρησιμοποιούνται στη μυστική παραδοσιακή συνταγή της γιαγιάς από το 1986, έτος κατά το οποίο τα ζυμαρικά της επιχείρησης κάνουν την πρώτη τους εμφάνιση στην τοπική αγορά.

Οι μαθητές/τριές μας αντιλήφθηκαν τη διαδικασία παραγωγής των ζυμαρικών και την αξία της κατανάλωσης υψηλής ποιότητας και διατροφικής αξίας προϊόντων τοπικής παραγωγής, ενώ παράλληλα παρασκεύασαν τα δικά τους ζυμαρικά τα οποία τα άφησαν να στεγνώσουν και τα παρέλαβαν στον χρόνο που είχε οριστεί. Με τον τρόπο αυτό συνειδητοποίησαν με απόλυτα βιωματικό τρόπο τη διαδικασία παραγωγής τροφίμων φυσικής προέλευσης. Επιπλέον, ενημερώθηκαν για τη δράση της επιχείρησης στην προώθηση των προϊόντων της περιοχής μας στο εξωτερικό.

Ευχαριστούμε θερμά τους ιδιοκτήτες και το προσωπικό της επιχείρησης για την ξενάγηση που μας πρόσφεραν, την εγκάρδια φιλοξενία και τη βιωματική γνώση που παρείχαν στους μαθητές του σχολείου μας.

5e

1a.jpg2b.jpg3c.jpg4d.jpg5e.jpg