Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2016-17

Το σχολικό έτος 2016-17 η παιδαγωγική ομάδα αποτελούμενη από τη Διευθύντρια του Σχολείου κ. Μαρία Μπαντούνα, τον φιλόλογο κ. Κωνσταντίνο Μαυρομάτη και τη φιλόλογο, κ. Παναγιώτα Φωτοπούλου υλοποίησε τo Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο «Ανάσες … ψίθυροι … κραυγές της φύσης», στο οποίο συμμετείχαν 19 μαθητές και μαθήτριες .

Τα έργα:

Α. Ψηφιακή ιστορία με τίτλο «Υπόσχεση Ζωής». Η ψηφιακή ιστορία στηρίχτηκε στο βιβλίο του Ζαν Ζιονό με τίτλο «Ο άνθρωπος που φύτευε δέντρα». Πρόκειται για ένα έργο που μεταδίδει τον σεβασμό προς τη φύση και αναδεικνύει τη δύναμη της επίμονης, μοναχικής και ανιδιοτελούς ανθρώπινης θέλησης. Η ψηφιακή ιστορία περιλάμβανε χαρακτηριστικά αποσπάσματα από το βιβλίο, πρωτότυπα σκίτσα, ήχο και αφήγηση. Η ψηφιακή ιστορία βρίσκεται εδώ

Β. Το δέντρο της λογοτεχνίας, τα κλαδιά του οποίου γέμισαν από κείμενα, ποιήματα, στίχους τραγουδιών και παροιμίες που συγκέντρωσε η περιβαλλοντική ομάδα και αναφέρονταν διαχρονικά στη σχέση του ανθρώπου με τη φύση.