Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Κρεστένων

kpe1

Την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Κρεστένων, στο πλαίσιο δραστηριοτήτων του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο «Όλα μέλι γάλα». Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί και μέλη της παιδαγωγικής ομάδας: Τζανέτου Αφροδίτη (ΠΕ06) και Μάρκου Θεοδώρα (ΠΕ07).

Μαθητές και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν στον χώρο του Κ.Π.Ε Κρεστένων το πρόγραμμα με τίτλο "Προϊόντα της ηλειακής γης". Αρχικά έγινε η γνωριμία της ομάδας και στη συνέχεια το πρόγραμμα περιελάμβανε θεωρητική προσέγγιση των αειφορικών καλλιεργητικών πρακτικών του πρωτογενούς τομέα στην Ηλεία, με έμφαση στην ελιά και την ηλειακή σταφίδα. Στη συνέχεια ακολούθησε επίσκεψη στο οινοποιείο «Μαρκόγιαννη», μία μονάδα κάθετης παραγωγής, όπου έγινε ενημέρωση και ξενάγηση στους χώρους του οινοποιείου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες αποκόμισαν τις καλύτερες εντυπώσεις,  έθεσαν ερωτήσεις για το μέλλον των τοπικών αγροτικών προϊόντων και διατύπωσαν τους προβληματισμούς τους για  τον ρόλο τους στην τοπική οικολογικά βιώσιμη, οικονομία και κοινωνία. Τέλος, επιστρέφοντας στις εγκαταστάσεις του Κ.Π.Ε. οι μαθητές του προγράμματος συμμετείχαν στο εργαστήριο παραγωγής παραδοσιακού σαπουνιού από ελαιόλαδο.

2.jpg3.jpg4.jpgkpe1.jpg