Πρόγραμμα από το Κέντρο Πρόληψης "Παρεμβάσεις"

Στον χώρο του σχολείου μας, με τους μαθητές του τμήματος Α4 και σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης «Παρεμβάσεις» υλοποιήθηκε πρόγραμμα που αφορούσε στην ενίσχυση των προσωπικών και κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε μετά από 5 δίωρες συναντήσεις. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν με εποικοδομητικούς τρόπους συνεργασίας και επικοινωνίας με αφορμή τη μετάβασή τους στο νέο σχολικό περιβάλλον του γυμνασίου και να αναπτύξουν θέματα που δημιουργούν γέφυρες σύνδεσης μεταξύ τους, όπως είναι οι προσωπικές αξίες και στόχοι, η επικοινωνία και οι σχέσεις με συνομηλίκους αλλά και με ενήλικες, η συμβολή του καθένα ώστε η επικοινωνία να υπηρετεί υγιείς ανθρώπινες σχέσεις.

Οι μαθητές συμφώνησαν ότι η αγάπη, η εμπιστοσύνη, η συμπαράσταση, ο σεβασμός, η κατανόηση, η αποδοχή, η φροντίδα, η ασφάλεια, η καλή πρόθεση, η ευγένεια, οι καλοί τρόποι είναι κάποιες από τις αρχές που μπορούν να υποστηρίξουν την επικοινωνία.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από την κα Γιώτα Τσαπαρδώνη, ψυχολόγο, επιστημονικά υπεύθυνη του Κέντρου Πρόληψης κατόπιν αιτήματος του σχολείου και της Υπεύθυνης Σχολικής Ζωής κας Τριχιά Μαρίας.