Δράσεις για τον επαγγελματικό προσανατολισμό

Το 4ο Γυμνάσιο Πύργου αξιοποιώντας όλες τις δυνατότητες που παρέχονται από τους αρμόδιους φορείς προχώρησε σε μια πολυπρισματική προσέγγιση του ζητήματος επαγγελματικής επιλογής των μαθητών. Οι εκπαιδευτικοί αφορμώμενοι από τον προβληματισμό των μαθητών του σχολείου μας σχετικά με την επικείμενη επιλογή σπουδών, γενικής ή επαγγελματικής εκπαίδευσης διοργάνωσαν σε συνεργασία με τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Ηλείας, τον Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας, το 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, το 1ο ΓΕΛ Πύργου και το 1ο Γυμνάσιο Πύργου μια σειρά δράσεων ενημέρωσης των μαθητών και των γονέων τους ώστε να καταρτιστούν σε όλα τα θέματα σχετικά με τις Σχολές και τα Επαγγέλματα του Μέλλοντος, τις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, τις ευκαιρίες καριέρας από το ΕΠΑΛ και το Γενικό Λύκειο.

Η Υπεύθυνη του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Δ.Δ.Ε. Ηλείας, κ. Ευφροσύνη Ζαχαροπούλου στις 4 Δεκεμβρίου 2023, ενημέρωσε τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας σχετικά με τις διεξόδους και επιλογές που έχουν μετά το Γυμνάσιο, τους τύπους Λυκείων με τα ωρολόγια προγράμματά τους, τις δυνατότητες που παρέχουν οι κατευθύνσεις του ΓΕ.Λ. και οι ειδικότητες που προσφέρουν τα ΕΠΑ.Λ. Επιπλέον, στο τέλος της παρουσίασης έγιναν ερωτήσεις από τα παιδιά και ακολούθησε μια ιδιαίτερα εποικοδομητική συζήτηση.

Στη συνέχεια, οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν στις 29 Φεβρουαρίου 2024 το 2ο ΕΠΑΛ Πύργου όπου με ενδιαφέρον άκουσαν τις παρουσιάσεις των τομέων και των ειδικοτήτων του ΕΠΑΛ από τους αρμόδιους καθηγητές με την υποστήριξη της Διευθύντριας του Σχολείου κας Μαρίνας Αγγελακοπούλου. Οι πολύ χρήσιμες πληροφορίες που αποκόμισαν οι μαθητές δημιούργησαν νέες αναζητήσεις οδηγώντας τους σε δημιουργικό διάλογο με τους εκπαιδευτικούς του ΕΠΑΛ και του σχολείου.

Επειδή πιστεύουμε ότι η επαγγελματική επιλογή των μαθητών αποτελεί μια ατομική υπόθεση αλλά απαιτεί την ενθάρρυνση και τη θετική καθοδήγηση από το οικογενειακό τους περιβάλλον, αξιοποιήσαμε τη συμπαράσταση του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας και στις 11 Μαρτίου 2024 προχωρήσαμε σε μια εξαιρετική διασχολική συνάντηση γονέων και κηδεμόνων των σχολείων: 1ου ΓΕΛ Πύργου και 1ου Γυμνασίου Πύργου με εισηγήτρια την κ. Μπέκη Αλεξοπούλου, Σύμβουλο Σταδιοδρομίας, Εκπαιδεύτρια Ενηλίκων και Εκπαιδευτικό. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο 1ο ΓΕΛ Πύργου και η κ. Αλεξοπούλου αλληλεπίδρασε δημιουργικά με τους γονείς και κηδεμόνες και τους καθηγητές και των τριών σχολείων και τους κατάρτισε ενημερώνοντας τους με βάση τις αρχές της θετικής ψυχολογίας, η οποία αποτελεί ένα πρωτοποριακό τρόπο θέασης της επιλογής και γενικότερα της ζωής και έχει κερδίσει ιδιαίτερα έδαφος στη Συμβουλευτική επιστήμη. Ευελπιστούμε να αποδώσει θετικούς καρπούς η καθολική προσέγγιση του θέματος της επαγγελματικής σταδιοδρομίας των μαθητών μας, γιατί είδαμε το ενδιαφέρον και την ανταπόκρισή τους.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους εμπλεκόμενους φορείς που ήταν στο πλευρό μας και βοήθησαν να γίνει μια πολυπρισματική προσέγγιση του τόσο σημαντικού ζητήματος της λήψης αποφάσεων επαγγελματικής πορείας.

1710236203197

1710236175006.jpg1710236203183.jpg1710236203197.jpg1710236223229.jpg1710236223240.jpgIMG_20240229_092104.jpgIMG_20240229_094057.jpgIMG_20240229_100222.jpg