Συμμετοχή σε Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό

Η Περιβαλλοντική Ομάδα του Σχολείου μας ανέλαβε την οργάνωση της συμμετοχής της στον «25ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΞΥΛΙΝΗΣ ΦΩΛΙΑΣ ΓΙΑ ΠΟΥΛΙΑ - ΜΙΧΑΛΗΣ ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ» δείχνοντας έμπρακτα την αγάπη και τον σεβασμό των μαθητών του σχολείου μας για τα ζώα και τη φύση. Οι μαθητές μας συζήτησαν, συνεργάστηκαν μεταξύ τους και αξιοποίησαν τη δημιουργικότητα και την επινοητικότητα τους διασκεδάζοντας κατά τη διάρκεια κατασκευής δύο υπέροχων φωλιών για τα μικρά και αδύναμα πλάσματα του πλανήτη μας. Τα δύο υπέροχα έργα των μαθητών μας αναμένεται να σταλούν μέχρι τη Τετάρτη 29 Μαΐου 2024 στο 2ο ΕΠΑ.Λ Γαλατσίου, το οποίο είναι υπεύθυνο για τον διαγωνισμό και οι μαθητές που συμμετείχαν θα παραλάβουν τιμητικούς επαίνους για το έργο τους. Μετά το τέλος του διαγωνισμού οι φωλιές δε θα επιστραφούν στους διαγωνιζόμενους, αλλά, στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης για τον σεβασμό στη φύση, θα αναρτηθούν σε δέντρα του Άλσους Βεΐκου του Δήμου Γαλατσίου, του Πάρκου Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνης Τρίτσης» του Δήμου Ιλίου και σε άλλα πάρκα του νομού Αττικής.

Οι μαθητές μας ανταποκρινόμενοι στους όρους συμμετοχής του διαγωνισμού κατασκεύασαν δύο ξύλινες, γερές κατασκευές, οι οποίες είναι ικανές να αντέχουν σε κακές καιρικές συνθήκες και έχουν τη δυνατότητα να αναρτηθούν σε δένδρα. Επιπλέον, έγραψαν το τμήμα στο οποίο ανήκε η πλειοψηφία των μαθητών που συνεργάστηκαν για την κατασκευή τους. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την οικογένεια του μαθητή μας, Κωνσταντίνου Φελερή, για τη διάθεση των υλικών και των εργαλείων για την κατασκευή της φωλιάς και να συγχαρούμε τον μαθητή Κωνσταντίνο Φελερή που αποτέλεσε τον ιθύνοντα νου της δράσης γιατί με τις τεχνικές του γνώσεις και την επιδεξιότητα του μπόρεσε να καθοδηγήσει την περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας και από κοινού με τους συμμαθητές του να δημιουργήσει δύο έργα υψηλής ποιότητας και αντοχής με ομαδοσυνεργατικό τρόπο! Ευχόμαστε πάντα οι μαθητές μας να συνεχίζουν έτσι άμεσα, δραστήρια και δημιουργικά την καινοτόμο και ευέλικτη πορεία τους!