Εργαστήριο Ντοκιμαντέρ για τα Παλιά Παιδικά Παιχνίδια

Στο πλαίσιο του 26ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εργαστήριο Ντοκιμαντέρ με εκπαιδεύτρια την κ. Βίβιαν Παπαγεωργίου, η οποία διδάσκει κινηματογράφο και ιστορία της τέχνης στο τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και με τη συμμετοχή 20 μαθητών και μαθητριών από διάφορα τμήματα του σχολείου.

Το θέμα με το οποίο αποφάσισε η ομάδα να ασχοληθεί είναι τα παλιά ομαδικά παιχνίδια που παίζονταν στις γειτονιές. Η κ. Παπαγεωργίου μίλησε εισαγωγικά στους μαθητές και τις μαθήτριες για το κινηματογραφικό είδος του ντοκιμαντέρ και τους έδειξε μαθητικές ταινίες παρελθόντων ετών, για να καταλάβουν τι είναι αυτό που θα κάνουν. Στη συνέχεια έγινε έρευνα για τα παιχνίδια, επιλέχθηκε το υλικό και κινηματογραφήθηκαν σκηνές από αναπαράσταση παιδικών παιχνιδιών στο προαύλιο του σχολείου. Κατόπιν οργανώθηκε μια σειρά συνεντεύξεων σε παππούδες και γιαγιάδες, που μίλησαν για το θέμα και κάποιες έκαναν αναπαράσταση παίζοντας με τα παιδιά τα παιχνίδια της νιότης τους.

Το υλικό κινηματογραφήθηκε, η εκπαιδεύτρια έδειξε στους μαθητές βασικές αρχές μοντάζ και η ταινία που θα προκύψει μετά την ολοκλήρωση του μοντάζ θα παρουσιαστεί σε ειδική εκδήλωση τον Ιανουάριο του 2024.