Υιοθεσία θαλάσσιας χελώνας

Η Β΄ τάξη του σχολείου μας ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του Συλλόγου ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας, ενημερώθηκε και προχώρησε σε μια πράξη οικολογικής ευαισθησίας.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές/-τριες περιηγήθηκαν διαδικτυακά στις εγκαταστάσεις του Συλλόγου από την υπεύθυνη του προγράμματος κ. Άννα Κοντολέων και ενημερώθηκαν για τις υπηρεσίες που παρέχει το κέντρο ΑΡΧΕΛΩΝ μέχρι την αποκατάσταση των χελωνών και την επιστροφή τους στο φυσικό τους περιβάλλον. Υπέβαλαν, τέλος, ερωτήσεις στην κ. Κοντολέων και έμαθαν τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσαν να γίνουν εθελοντές στη διάσωση του είδους.

Οι μαθητές/-τριες προχώρησαν σε προαιρετική συγκέντρωση χρηματικού ποσού με το οποίο παρείχαν για έντεκα μέρες τα μέσα για την περίθαλψη και τη φροντίδα της θαλάσσιας χελώνας Purity, η οποία είχε βρεθεί τραυματισμένη στο κεφάλι στον Αργολικό κόλπο.

Σε ανάμνηση της πράξης «υιοθεσίας» ο Σύλλογος ΑΡΧΕΛΩΝ απέστειλε ένα αναμνηστικό λούτρινο χελωνάκι στους μαθητές, το οποίο έχει ήδη φωτογραφηθεί σε όμορφες γωνιές της περιοχής μας προκειμένου να λάβουμε μέρος στον μαθητικό διαγωνισμό φωτογραφίας του ΑΡΧΕΛΩΝ.

Η δράση πραγματοποιήθηκε με τον συντονισμό των εκπαιδευτικών κ. Μαρίας Τριχιά, βιολόγου και κ. Γεωργίας Ταγαρίδη, φιλολόγου.

Το πιστοποιητικό υιοθεσίας της θαλάσσιας χελώνας Purity εδώ

1678817561192 1.jpgarchelon-katakolo.jpg