Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών

Την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Β1 τμήματος του σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Οι μαθητές μέσα από βιωματικά εργαστήρια και παιχνίδια προσέγγισαν φαινόμενα και τεχνολογικά επιτεύγματα που σχετίζονται με τον ήχο και άλλαξαν τη ζωή των ανθρώπων τους τελευταίους δύο αιώνες. Ανταποκρίθηκαν με προθυμία, ιδιαίτερο ενδιαφέρον και χαρά στις προκλήσεις που κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν στο Μουσείο. Τους μαθητές συνόδευαν στη διδακτική επίσκεψη οι εκπαιδευτικοί κ. Μαρία Τριχιά, βιολόγος και κ. Μαρία Κρατημένου, φυσικός.

unnamed 12

unnamed 2.jpgunnamed 3.jpgunnamed 5.jpgunnamed 7.jpgunnamed 8.jpgunnamed 9.jpgunnamed 10.jpgunnamed 11.jpgunnamed 12.jpgunnamed.jpg