Ενημερωτική δράση από το ΚΕΘΕΑ ΚΥΤΤΑΡΟ-ΟΞΥΓΟΝΟ Πύργου

Την Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας δράση ενημέρωσης, πρόληψης και ευαισθητοποίησης των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης του σχολείου μας από μέλη του επιστημονικού προσωπικού του ΚΕΘΕΑ ΚΥΤΤΑΡΟ-ΟΞΥΓΟΝΟ Πύργου. Προβλήθηκε οπτικοακουστικό υλικό και ακολούθησε συζήτηση ώστε οι μαθητές/τριες να ενημερωθούν έγκυρα και έγκαιρα για θέματα που σχετίζονται με την εξάρτηση από παράνομες ουσίες και αλκοόλ καθώς επίσης και με την ενασχόληση με τα τυχερά παιχνίδια και το διαδίκτυο. Δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στη σημασία της πρόληψης και της υιοθέτησης σωστών τρόπων για την αντιμετώπιση των δυσκολιών που μπορεί να συναντήσουν στη ζωή και στην αποφυγή συμπεριφορών που θα έχουν ως συνέπεια οποιαδήποτε μορφή εξάρτησης.

kethea1

kethea1.jpgkethea2.jpgkethea3.jpg